Materiály používané u nožů BLACK-KNIVES

Stejně jako stavaři u staveb i nožíři používají různé materiály na výrobu nožů, protože každý nůž se používá na jiné úkony a tím se mění i požadavky na vlastnosti použitých materiálů. Také cena jednotlivých materiálu je důležitá.

I u rukojeti, odborně příložek, hraje zvolený materiál důležitou roli a podobně jako u čepele záleží na určení nože a ceně zvoleného materiálu.
Na této stránce naleznete popisy materiálů, které se při výrobě BLACK-KNIVES používají. Rozšiřte své obzory a nahlédněte zase o kousek hlouběji do kvality nabízené noži BLACK-KNIVES.

Materiály na výrobu rukojeti (příložek)

Dřevo klasické

 • kvocient ceny: 2 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)

Dřevo je krásný, přírodní a na omak velmi příjemný materiál, který k výrobě nožů neodmyslitelně patří. Lze jej kombinovat a volit z rozdílných druhů a dosáhnout tak opravdu nádherné kombinace industriálna (čepele z oceli) a přírodna. 

Bohužel i dřevo má své nedostatky a podléhá rychlejší zkáze než umělé materiály a u velkých sekáčů může díky pružnosti materiálu čepele dojít k prasknutí. 

Dřevo stabilizované 

 • kvocient ceny: 4 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)

Dle názoru týmu internetového obchodu Mám-styl.cz absolutně nejnádhernější materiál, ze kterého lze rukojeť vyrobit. Jedná se o klasické dřevo, které bylo ponořeno do speciální polymerní plyskyřice, která vytěsní vzduch, jež je ve dřevě přirozeně obsažen.

Pryskyřice bývá také dobarvována, díky tomu jsou k dostání různé nepřírodní a krásné barvy. Výhodou stabilizovaného dřeva je jejich stálost a vlhkotěsnost - tedy obecně lepší a delší životnost.  

Mikarta

 • kvocient ceny: 2 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)

Mikarta je laminát, původně používaný pro elektrikářské účely, tvořený plátnem paprem nebo skel. vatou v kombinaci s termosetickou pryskyřicí. Na výrobu příložek (rukojeti nože) se používá téměř výhradně používá plyskyřice na bázi epoxidu nebo melanin formaldehydu. Mikarta má řadu výhod jako nízkou váhu, dostatečnou pevnosti i dobrou odolnost vůči chemickým vlivům. 

Co se vzhledu týče je mikarta na dobré úrovni a lze může být téměř libovolný. Lze napodobit vizáž dřeva, plátna nebo třeba slonoviny. A barva ta je skutečně na Vás, vzhledem k výrobnímu postupu, lze sehnat mikartu v jakékoliv standardní barvě. 

Paroží

 • kvocient ceny: 3,5 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)

Paroží se zvláště v Českých končinách hojně využívalo na výrobu tradičních mysliveckých nožů. Tyto nože však měly ergonomii na nízké úrovni. Paroží se nepoužívá na všechny druhy nožů BLACK-KNIVES z důvodu náročného opracování a tudíž i vysokých finančních nároků. Výsledek se na noži liší podle typu použitého paroží a způsobu opracování. 

Oceli na výrobu čepelí

RWL-34 - Švédská prášková ocel

 • kvocient ceny: 4 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)
 • kvocient kvality: 5 (5 = nejlepší, 1 = nejhorší)

je martenzitická nerezová ocel vyráběná technologií rychle ochlazovaných práškových ocelí. Tato ocel je však citlivá na přehřátí, proto je při kalení nožů BLACK-KNIVES kladen maximální důraz na správný technologický postup.

Důvod pro vysokou odolnost oceli RWL-34 spočívá v jemnější disperzi karbidů, které se nestávají v okamžiku impaktu iniciátorem trhliny v materiálu, jak je tomu u materiálů s velkými shluky karbidů - shluky karbidů si můžete představit, jako hrudky v krupičné kaši - od těchto shluků se při vysokém namáhání šíří trhliny. Materiál RWL-34 ty to shluky díky svému výrobnímu procesu nemají nebo jsou minimální.

Z tohoto důvodu má tato ocel vyšší (až 2x) hodnoty dynamické lomové houževnatosti (není křehká) v porovnání s ostatnímu martenzitickými kalitelnými ocelemi.

N695 (440C, podobná N690)- nožířská nerez ocel

 • kvocient ceny: 3,5 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)
 • kvocient kvality: 4,5 (5 = nejlepší, 1 = nejhorší)

je vzduchem kalitelná nerezová ocel s vysokým obsahem uhlíku s obchodním názvem Austrian cobalt steel. Její vlastnosti jsou stejné jako vlastnosti oceli 440C.

Tato ocel má austenitický poměr uhlíku a chrómu 0,56/13,5 % při teplotě 1100ºC. Z tohoto důvodu je i korozní odolnost a tvrdost na velmi vysoké úrovni. S ohledem na vyšší podíl nerozpuštěných karbidů má vyšší odolnost proti opotřebení a udržuje si vysokou ostrost v tlakovém řezu. Tato ocel je schopna dosáhnout po tepelném zpracování velice vysokou pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení! 

O1 - nástrojová ocel

 • kvocient ceny: 3 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)
 • kvocient kvality: 3,5 (5 = nejlepší, 1 = nejhorší)

je ocel pro kování „za studena“. Hlavní legující prvek je zde mangan, který stabilizuje austenitickou fázi. Ocel O1 je obvykle používána pro výrobu kalibrů, razidel, zápustek a nožů (obecně).

Z nožířských zkušeností je patrné, že se tato ocel chová velmi dobře drží ostří při testech se dřevem, lany a dalšími měkkými materiály, ale trhá se při řezu fólií a tkanin z měkkých kovů, kdy se objevuje na ostří efekt vylamován. V kyselém prostředí potravin se čepel pokrývá rychle patinou, což je sice pouze kosmetická vada, která na kvalitu nemá vliv, ale také je to důvod proč se nepoužívá u nožů BLACK-KNIVES pro práci s potravinami.

Obecně je ocel O1 rozšířenou nástrojovou ocel s průměrnou odolností proti opotřebení, houževnatostí a nízkou korozivzdorností. Tento materiál je vhodný jako levnější náhrada dražších materiálu u nožů do lesa nebo na lehké bojové nože.

14260 - pérová ocel

 • kvocient ceny: 3 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)
 • kvocient kvality: 3 (5 = nejlepší, 1 = nejhorší)

je ocel pro výrobu pružných součástí, například i pružin. Obsah uhlíku v této oceli je okolo 0,6%, což jí zaručuje výbornou pružnost a pevnost. 

Pružinová ocel 14 260 je díky své vysoké pružnosti a houževnatosti využívaná hlavně na dlouhé čepele mačet a obecně všech dlouhých sekáč, bojové nože, ale také vynikající pro výrobu mečů. BLACK-KNIVES tuto ocel používá převážně na své velké sekáče, nože, které musí snášet nárazy. Na druhou stranu tato ocel nedrží tolik ostří a má nízkou chemickou odolnost a v extrémních případech může podléhat korozi. 

Překládaná nebo damašková ocel

 • kvocient ceny: 5 (5 = nejdražší, 1 = nejlevnější)
 • kvocient kvality: 2 (5 = nejlepší, 1 = nejhorší)

I s tímto materiálem nožíř Roman Švarc umí pracovat a má dokonce zkušenosti i s výrobou a překládání tohoto typu oceli, avšak použití tohoto materiálu se nedoporučuje a standardně ani nenabízí. Damašková (překládaná) ocel slouží pouze k dekoraci - dnes je to již jednoduše přežitý materiál, který koroduje, štěpí se a nedrží dobře ostří.

Z tohoto materiálu lze po dohodě zhotovit téměř kterýkoliv z nabízených nožů, avšak nemůžete počítat s jeho praktickým využitím takto zhotovených nožů. Nůž z překládané oceli musí být stále chráněn olejovým filmem, aby nepodléhal korozi. 

Zpět


Katalog


Facebook


Poradna

Zavolejte nám

604 253 188

Napište nám

info@mam-styl.cz