Výroba nožů BLACK-KNIVES

Každý nůž (vyjma speciálních), se skládá z čepele, příložek (rukojeti) a případně i pouzdra. Proto aby jste lépe pochopili, co nože BLACK-KNIVES jsou, jsme pro Vás stručně sepsali, jak každý nůž vzniká.  

Výroba čepele

Výroba každého jediného nože začíná u výběru kovu, ze kterého bude stvořen. Pro každý typ nože se používá jiná ocel, protože každý typ má svou techniku zacházení a musí snášet rozdílné mechanické zatížení. Často se používá prášková ocel RWL-34, která díky svému výrobnímu postupu zaručuje nejvyšší možnou stejnorodost materiálu a stejné mechanické vlastnosti v každém místě čepele, nebo uhlíková ocel 14260 (tzv. pérová nebo pružinová ocel), pokud je důležitým požadavkem pružnost čepele.

Na plát zvoleného materiálu se poté přenese tvar nože a rozbrušovací bruskou se odřeže přebytečný materiál. Poté se hrubý řezný kotouč vymění za brusný a tvar se upravuje jemněji a srovnají se jím také nerovnosti, které vznikají hrubým opracováním. Nejjemnější tvary a záhyby se dodělávají pěkně ručně pilníkem a mikrobruskou se zlepší jakost povrchu. Po vyvrtání potřebných děr se narýsují rysky ostří a křivky výbrusu, každé ostří má přesně dané lomy a úhly brusu pro co nejostřejší a nejkvalitnější ostří.

Poté co je čepel připraven na konečnou fázi, nastupují jen hodiny broušení, kde se noži dodá postupně jeho konečný vzhled. Broušení probíhá nejprve na kotoučových bruskách, ale ty velmi rychle nahradí smirkové papíry a šikovné ruce nožíře, které velmi pomalu a pečlivě dotáhnou čepel do konečné fáze.

Výroba příložek

Vše začíná opět u materiálu. Ten si může zvolit zákazník sám nebo je zvolen dle citu pana nožíře. Na zvolený materiál, se vyznačí obrys budoucí příložky, který se ručně vyřeže a zabrousí do požadovaného tvaru, upraví se také jeho šířka. Takto se vytvoří dvě totožné části příložky.

Tyto “ranné” příložky se připnou k čepeli a vyvrtají se do nich díry pro nýty. Až po snýtování příložek k noži začíná konečné dobrušování. Je to dlouhý proces, kdy se od hrubého broušení přejde až k nejjemnějšímu dobrušování, a neustále se zkouší jeho ergonomie.

A nyní už stačí vyrobit pouzdro.

Pouzdro

Pouzdra se šijí ve Frýdlantě nad Ostravicí, což je obec pod Lysou horou. Zde sídlí rodinná firma zabývající se zakázkovou výrobou výrobků z kůže a čtyřmi generacemi zkušeností s tím to řemeslem - frima Custom K.M. Saddlery s.r.o., kde pracovní stoly vnuků zdobí nástroje, které ohladila ruka jejich otce, děda a praděda.

Právě zde se dle již vytvořeného nože ručně šijí pouzdra z kvalitní kůže, přesně tak, aby byl nůž i Vaše prsty v maximálním bezpečí!

Zpět


Katalog


Facebook


Poradna

Zavolejte nám

604 253 188

Napište nám

info@mam-styl.cz